Co zrobić gdy kot nie śpi w nocy

Co zrobić gdy kot nie śpi w nocy

Koty są wspaniałymi towarzyszami, ale mają też swoje dziwactwa. Niektórym z tych zachowań można zapobiec, a innym nie. Aby poradzić sobie z nocnymi zaburzeniami snu u kota, istnieje kilka typowych rozwiązań. Ignoruj zachowanie kota lub przenieś go do jego własnego łóżka. Baw się z kotem w ciągu dnia. Jeśli żadna z tych metod nie zadziała, spróbuj zastosować następujące sugestie:

Ignorowanie zachowania

Jeśli Twój kot nie śpi w nocy, możesz zbadać, czy nie jest to problem zdrowotny. Wiele kotów wykształca tolerancję na leki nasenne. Co więcej, kot z zaburzeniami snu może cierpieć na demencję lub nadpobudliwość. Aby rozwiązać ten problem, możesz zapewnić kotu trochę czasu na świeżym powietrzu. Możesz też nagradzać go swoją uwagą. Jeśli kot nie reaguje na Twoją uwagę, być może będziesz musiał wypróbować inne rozwiązania, w tym leki.

Początkowo powinieneś ignorować miauczenie kota. Może to być frustrujące doświadczenie. Nawet jeśli zignorujesz miauczenie kota, może się okazać, że wzmocnisz jego zachowanie i sprawisz, że kot będzie jeszcze bardziej nieszczęśliwy. Aby zapobiec temu problemowi, należy poznać potrzeby kota i najlepsze sposoby ich zaspokajania. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych przyczyn problemów ze snem u kotów oraz wskazówki, jak je rozwiązać.

Przenieś kota do własnego łóżka

Jeśli Twój kot nie chce spać w Twoim łóżku, spróbuj zwabić go do sypialni. Rozłóż jego ulubiony koc lub legowisko w pobliżu miejsca, w którym obecnie śpi, a następnie przenieś go do jego własnego łóżka. Może się okazać, że kotek woli wygodę Twojego łóżka niż swojego własnego. Spróbuj zaobserwować osobowość swojego kota, aby sprawdzić, co go zwabi.

Jednym ze sposobów zachęcenia kota do spania w Twoim łóżku jest zapewnienie mu miejsca, w którym będzie mógł się ukryć. Jeśli umieścisz jego łóżko obok siebie, może mu się ono wydać bardziej przytulne i komfortowe. Koty nie tolerują zakłóceń podczas snu. Dzieje się tak dlatego, że ich górna część ciała nie ma tej samej temperatury co nasze, więc spanie na Twojej głowie lub pod Twoim przykryciem jest dla niego bardziej niewygodne.

Przeczytaj:  Co zrobić gdy pies zje czekoladę

Zabawy z kotem w ciągu dnia

Jeśli Twój kot nie śpi w nocy, możesz nie być w stanie zmienić jego zachowania z dnia na dzień. Być może z czasem będziesz musiał zmienić jego harmonogram dnia i pozwolić mu wychodzić na zewnątrz w ciągu dnia. Powinieneś jednak upewnić się, że nie będzie miał problemów z zabawą z Tobą w ciągu dnia. Koty potrafią być figlarne i pozytywnie reagują na Twój dotyk i interakcję. Spróbuj bawić się z kotem i dawać mu zabawki w ciągu dnia. Jeśli Twój kot jest nocnym markiem, możesz spróbować dać mu zwinięte skarpetki lub skrawki papieru.

Jeśli pracujesz od dziewiątej do piątej, możesz spróbować pobawić się z kotem przed wyjściem do pracy i po powrocie do domu. Ostatnia sesja zabawy powinna odbyć się na około godzinę przed snem, aby utrzymać kota w stanie aktywności i czujności. Ponadto można przewidzieć psoty, w jakie może wpaść kot, i umieścić niebezpieczne przedmioty poza zasięgiem jego wzroku. Unikaj także pozostawiania jedzenia na wierzchu lub zbyt częstego jego podawania – to tylko rozdrażni kota i może spowodować, że w ogóle nie będzie spał w nocy.

Usuń kota z sypialni

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, gdy Twój koci towarzysz nie śpi w Twoim łóżku, jest usunięcie go z pokoju. Niektóre koty wolą spać na łóżkach swoich właścicieli, inne jednak nigdy nie zadomowią się u boku człowieka. Jeśli Twój koci towarzysz nie śpi w sypialni, powinieneś pomyśleć o przytuleniu go do ulubionego pluszaka lub o zamknięciu drzwi i sprawieniu, że pokój nie będzie dla niego zachęcający. Jeśli opuszczenie pokoju nie wchodzi w grę, możesz spróbować zabezpieczyć drzwi dwustronną taśmą klejącą, folią aluminiową lub matą Scat Mat.

Innym skutecznym sposobem na powstrzymanie kota przed spaniem w twoim łóżku jest zapewnienie mu własnego miejsca do odpoczynku. Koty uwielbiają spać na łóżkach, więc spraw, aby Twoje łóżko nie było dla nich zachęcające, sprawi, że będzie mniej atrakcyjne. Jeśli żadna z tych metod nie zadziała, możesz spróbować zamknąć drzwi i zaoferować kotu inne legowiska w domu. Choć brzmi to drastycznie, warto spróbować!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Co zrobić gdy kot nie może się załatwić

Co zrobić gdy kot nie może się załatwić

Next Post
Co zrobić gdy kot się zatruje

Co zrobić gdy kot się zatruje

Related Posts