Co zrobić gdy pies sie dławi

Co zrobic gdy pies sie dławi

Jeśli pies się dławi, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest otwarcie pyska. Dławiący się pies może w panice rzucać się i gryźć. Gdy pies otworzy pysk, usuń przedmiot za pomocą pęsety lub innej pomocy. Jeśli jednak nie masz pewności, że nie zostaniesz ugryziony, możesz zabrać psa do weterynarza. Weterynarz może usunąć przedmiot za Ciebie.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z klubchowchow.pl

Odwrócony manewr Heimlicha

Użycie odwróconego manewru Heimlicha, gdy pies cierpi z powodu zadławienia, jest manewrem ratującym życie. Procedura ta wymusza uniesienie powietrza i usuwa wszelkie przedmioty utkwione w gardle psa. Zabieg należy powtarzać tyle razy, ile jest to konieczne, aż przedmiot zostanie uwolniony. W niektórych przypadkach konieczna może być pomoc weterynarza w celu podania tlenu lub płynów reanimacyjnych.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies się dusi, pierwszym krokiem jest uciśnięcie jego pyska, gardła lub nosa. Może to być trudne, dlatego staraj się nie uciskać głowy zwierzęcia, ponieważ może to spowodować obrażenia. Wykonując manewr Heimlicha na psie, upewnij się, że jego głowa jest skierowana w dół, aby uwolnić przedmiot. Używając twardej, ale niezbyt mocno zaciśniętej dłoni, pchnij do przodu i naciśnij w dół brzuch psa. Powtarzaj tę czynność, aż pies zacznie kaszleć lub wypluwać przedmiot. Jeśli wszystko inne zawiedzie, zadzwoń do lekarza weterynarii lub zabierz psa do najbliższego szpitala weterynaryjnego.

Objawy zadławienia u psów

Dławiący się pies może kaszleć, ale dźwięk ten nie zawsze świadczy o stanie zagrożenia. W niektórych przypadkach kaszel może być zimny. Jeśli pies chodzi lub pociera pyskiem o ziemię, może się krztusić. Niezależnie od objawów, należy zwrócić się do lekarza pogotowia. Może to pomóc psu ponownie zacząć oddychać. Następnym razem, gdy pies zacznie kaszleć, przyjrzyj się jego oczom i sprawdź, czy coś nie dostało się do nich.

Jeśli pies ma trudności z oddychaniem, może wykazywać również inne objawy zadławienia. Jego język może stać się purpurowy lub może zacząć się miotać. Jeśli podejrzewasz, że pies się zadławi, spróbuj otworzyć jego pysk i usunąć przedmiot. W razie potrzeby poproś o pomoc, ponieważ sam możesz zostać ugryziony. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie usunąć przedmiotu, natychmiast zabierz psa do lekarza weterynarii.

Przeczytaj:  Co zrobić gdy pies przetnie sobie poduszkę

Leczenie zadławienia u psów

Gdy pies się dławi, może mieć trudności z oddychaniem, a nawet ugryźć się. Niezależnie od tego, czy pies zadławił się kością, sznurem czy czymś innym, należy zabrać go do lekarza weterynarii w celu leczenia. Mimo że przedmiot, który uwięził psa w gardle, może być śmiertelny, nadal możliwe jest przywrócenie mu oddechu. Pierwszym krokiem jest otwarcie pyska i usunięcie przedmiotu. Jeśli przedmiot utknął głęboko w gardle, musi go usunąć lekarz weterynarii.

Na szczęście objawy zadławienia u psów są bardziej widoczne niż objawy większości innych nagłych przypadków medycznych u psów. W takim przypadku należy zareagować natychmiast. Czas jest bowiem najważniejszy. Nie należy wpadać w panikę. Zamiast tego zachowaj spokój i spokojną głowę. Ważne jest, aby jak najszybciej dotrzeć do duszącego się psa. Oto kilka kroków, które należy podjąć:

Zapobieganie

Jeśli zauważysz, że Twój pies kaszle, a Ty nie możesz tego szybko wyjąć, możesz podjąć pewne środki zapobiegawcze, aby uniknąć sytuacji, w której pies może się zadławić. Możesz spróbować odwrócić uwagę psa wodą lub jedzeniem, dopóki nie odkaszlnie od przedmiotu. W przypadku kaszlu produktywnego pies może oddychać bez pomocy. Jeśli jednak kaszel się przedłuża, pies może być w zaawansowanym stadium zadławienia i konieczna jest interwencja.

Dławienie się u psów może być wynikiem wielu schorzeń. Niewydolność serca i powiększone serce mogą uciskać drogi oddechowe i powodować krztuszenie się psa. Pies może wydawać się zaniepokojony i zacząć szybko oddychać, a jego dziąsła mogą stać się niebieskie. Do zadławienia może dojść nagle, zwłaszcza u psów aktywnych. Pierwszym krokiem zapobiegającym zadławieniu jest próba jak najdelikatniejszego usunięcia przeszkody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Co zrobic gdy pies jest agresywny do innych psow

Co zrobic gdy pies jest agresywny do innych psów

Next Post
Co zrobic gdy pies sie dławi

Co zrobic gdy pies jest nadpobudliwy

Related Posts