Co zrobic gdy pies robi rzadkie kupy

Co zrobic gdy pies robi rzadkie kupy

Istnieje kilka możliwych przyczyn tego stanu. Starsze psy mogą nie być w stanie utrzymać kupy przez wystarczająco długi czas. Problemy ze stawami również mogą wymagać podawania środka zmiękczającego stolec. Jednym z najprostszych sposobów na określenie przyczyny rzadkiego oddawania stolca przez psa jest sprawdzenie jego koloru. Jest to łatwo zauważalne bez dokładnego przyjrzenia się. Poniżej znajduje się infografika przedstawiająca typowy kolor kupy zdrowego psa.

Zmiana diety

Twój pies może mieć zaburzoną równowagę układu pokarmowego, co powoduje, że rzadziej robi kupy. Jeśli Twój pies je mniej niż zwykle, jego stolec może być zbyt twardy. Zmiana diety może pomóc psu w lepszym trawieniu pokarmu. Może być konieczna zmiana diety psa w celu skorygowania tego problemu. Następnym krokiem jest monitorowanie nawyków żywieniowych psa. Jeśli pies rzadko robi kupę, należy sprawdzić jego wagę i rodzaj spożywanego pokarmu.

Stres środowiskowy

Jeśli pies nie robi często kupy, może to oznaczać stres środowiskowy. Jest to problem z jelitem grubym, w którym gromadzą się odpady i trudno je wydalić. Zaparcia mogą być spowodowane różnymi przyczynami, w tym złym trawieniem, zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi jelita grubego i stresem. Twardy, suchy kał jest zwykle oznaką zaparcia, podobnie jak brak wody. W niektórych przypadkach guzy mogą zablokować kał, uniemożliwiając wypróżnienie.

Nietolerancja laktozy

Jeśli Twój pies robi kupę rzadko, może to być spowodowane nietolerancją laktozy. Należy jednak pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach pies może cierpieć na nietolerancję laktozy. Jeśli pies wykazuje inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli pies rzadko robi kupę, należy najpierw wykluczyć inne schorzenia.

Przeczytaj:  Co zrobić gdy pies kuleje na łapę

Nadmiar tłuszczu w kupie

Jeśli Twój pies wydaje się mieć trudności z oddawaniem stolca, możesz być zaniepokojony tłuszczem, który wchłania z pożywienia. Jeśli jednak pies robi kupę częściej, może to być oznaką poważniejszego problemu. Wygląd kupy jest zazwyczaj jasno- lub ciemnobrązowy, o konsystencji lekko zbitej. Zapach powinien być lekki, ale nie przytłaczający. Jeśli zapach jest ostry, pies może cierpieć z powodu infekcji lub choroby układu pokarmowego.

Inne przyczyny niedrożności stolca u psa

Niektóre psy nie oddają stolca często i mogą cierpieć z powodu niedrożności. Wgłobienie jelit to zaburzenie polegające na wydłużaniu się jelit, które może powodować wymioty, skąpe biegunki i bóle brzucha. Wgłobienie jelit występuje najczęściej u młodych psów. Inną przyczyną niedrożności stolca u psa jest uwięźnięcie jelita, do którego dochodzi, gdy pętla jelita zostaje uwięziona w przepuklinie i nie jest w stanie oddać stolca. Pokarm zostaje uwięziony wewnątrz przeszkody, powodując obrzęk i dyskomfort, co może doprowadzić do wstrząsu i obumarcia tkanek.

Zadzwonienie do lekarza weterynarii

Jeśli Twój pies robi kupę rzadko, powinieneś wezwać lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia badania. Czasami luźne stolce są wynikiem niedyskrecji w diecie psa. Jeśli jednak zauważysz, że luźne stolce powtarzają się, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli luźne stolce są miękkie i regularne, objawy mogą być poważniejsze. W takich przypadkach konieczne jest pobranie próbki kału w celu ustalenia przyczyny. Ponadto lekarz weterynarii może przepisać leki lub dietę żołądkowo-jelitową, które pomogą wzmocnić stolce Twojego zwierzęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Co zrobić gdy pies się przegrzeje

Co zrobić gdy pies się przegrzeje

Next Post
Co zrobic gdy pies ciagnie

Co zrobic gdy pies ciagnie

Related Posts