Co zrobić gdy pies ma padaczke

Co zrobić gdy pies ma padaczke

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma padaczkę, pierwszym krokiem jest wizyta u weterynarza lub wezwanie pogotowia ratunkowego. Napady trwające od trzech do pięciu minut powinny być natychmiast leczone, a w niektórych przypadkach zwierzę może potrzebować klatki na kilka godzin. Ponadto pies może być ospały lub zdezorientowany po napadzie i może nadmiernie pić z miski z wodą.

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z iduna-fci.pl

Napady trwające dłużej niż trzy do pięciu minut stanowią zagrożenie

Napad może mieć wiele różnych objawów, w tym gapienie się, histeryczne bieganie i szybkie mruganie. Złożone napady częściowe są poważniejsze i wiążą się z nietypowymi emocjami i zachowaniami. Niektóre psy z napadami złożonymi mogą nawet wykazywać zachowania agresywne lub wokalizację. U innych może wystąpić zmiana apetytu lub pragnienia. Jeśli napad jest długotrwały, może dojść nawet do uogólnienia napadów.

Możliwości leczenia

Mimo, że leki napadowe dla psów mogą zapobiegać napadom i minimalizować skutki uboczne, należy pamiętać, że u wielu psów napady utrzymują się mimo stosowania leków. Celem leczenia jest poprawa jakości życia Twojego zwierzęcia. Leczenie powinno być ukierunkowane na podstawową przyczynę zaburzeń napadowych. Napady zwykle nie zagrażają życiu, ale jeśli zauważysz, że Twój pies ma napady trwające dłużej niż pięć minut, jak najszybciej zabierz go do lekarza weterynarii.

Faza przednapadowa

Gdy Twój pies ma padaczkę, wyróżnia się trzy główne fazy napadu. Każda faza trwa około jednej minuty, ale nie są one dokładnie tak samo długie. Faza przednapadowa, zwana też fazą aury, to okres zmienionego zachowania przed rozpoczęciem właściwego napadu. W tej fazie pies może próbować się ukrywać lub szukać cię i sprawiać wrażenie niespokojnego. Faza po napadach może trwać od kilku sekund do kilku godzin.

Przeczytaj:  Co zrobić gdy pies umrze w domu

Stymulacja nerwu błędnego psa

Urządzenie zamontowane na obroży wysyła łagodne impulsy elektryczne do mózgu, co pomaga kontrolować napady u psów. Nerwy błędne u psów rozciągają się od pnia mózgu przez szyję do serca. Badania wykazały, że stymulacja tego nerwu może zmniejszyć liczbę napadów oraz ograniczyć ich częstotliwość i intensywność. Badania te mogą utorować drogę do przyszłych badań klinicznych u psów z padaczką.

Stan padaczkowy

Zagrażające życiu zaburzenia napadowe u psów znane są jako stan padaczkowy. Jest to sytuacja niezwykle niebezpieczna dla psa i budzi niepokój zarówno lekarzy weterynarii, jak i właścicieli zwierząt. Napady trwają dłużej niż pięć minut i powtarzają się częściej niż zwykle. Najczęściej przepisywanymi lekami dla psów z tym stanem są benzodiazepiny i diazepam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Co zrobić gdy pies zje trutkę na myszy

Co zrobić gdy pies zje trutkę na myszy

Next Post
Co zrobic gdy pies boi sie burzy

Co zrobic gdy pies boi sie burzy

Related Posts