Niektóre z powszechnych przyczyn agresji to rywalizacja o zasoby, takie jak jedzenie, zabawki i preferowane miejsca odpoczynku. Rywalizacja o zasoby może wynikać również z bliskości właściciela lub zwrócenia na siebie uwagi psa. Dlatego dobrym początkiem jest oddzielne karmienie psów i umożliwienie im witania się z właścicielami. Agresję mogą również wywoływać sytuacje związane z ekscytacją, takie jak witanie się z ludźmi, zabawy czy spacery. Jeśli niedawno adoptowałeś psa, który jest agresywny w stosunku do innych psów, konieczne może być odczulanie.
Agresja terytorialna
Jeśli Twój pies jest agresywny w stosunku do innych psów, możesz podjąć kilka kroków, aby rozwiązać ten problem. Psy z tym rodzajem agresji prawdopodobnie nie będą wykazywały żadnych oznak agresji, kiedy nie będziesz im dawał zasobów. Możesz podjąć działania mające na celu powstrzymanie agresji, identyfikując czynniki wyzwalające i usuwając je. Możesz również pracować nad powstrzymaniem psa od przejawiania agresji poprzez ograniczenie lub wyeliminowanie zasobów podczas interakcji społecznych.
Pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu jest dokładne określenie przyczyny, dla której Twój pies jest agresywny w stosunku do innych psów. W większości przypadków będzie ona wynikać ze strachu. Ponadto pies może być agresywny w stosunku do innych psów z powodu braku znajomości. Jeśli zauważysz tego typu agresję, należy natychmiast się nią zająć. Jeśli zauważysz, że Twój pies staje się agresywny w stosunku do innych psów po przywiezieniu go do domu, najprawdopodobniej doświadcza agresji zaborczej.
Agresja zaborcza
Jedną z możliwości leczenia agresji u psa jest modyfikacja zachowania. Stosując techniki szkolenia oparte na pozytywnym wzmocnieniu, można nauczyć agresywnego psa, aby nie bał się innych psów. Jeśli nie jesteś w stanie zapanować nad agresją swojego psa, rozwiązaniem może być humanitarna eutanazja. Właściwy program zmiany zachowania psa zależy od jego osobowości i poziomu lęku. Jeśli agresja jest zbyt silna, możesz rozważyć odnalezienie psa.
Najlepszym sposobem zdiagnozowania agresji u psa jest obserwacja jego postawy ciała i reakcji na inne psy. Stopień agresji zależy od wyniku interakcji, ale zazwyczaj wzrasta po spotkaniu. Kiedy pies czuje się zagrożony, zazwyczaj chowa ogon i odsuwa uszy do tyłu. Może również próbować znaleźć się za swoim właścicielem. Te oznaki świadczą zazwyczaj o tym, że pies jest lękliwy.
Wprowadzanie szczeniaka do psa agresywnego
Najlepszym sposobem wprowadzania szczeniaka do psa agresywnego jest całkowite unikanie sytuacji, dopóki psy nie uspokoją się i nie przyzwyczają do siebie. Kiedy psy wchodzą ze sobą w interakcję, chwal je za spokój i zachowuj się odpowiednio do sytuacji. Jeśli któryś z psów zacznie przejawiać zachowania agresywne, być może nadszedł czas, aby je rozdzielić i popracować nad zbudowaniem pozytywnej relacji. Jeśli jednak psy nie będą dobrze reagować na siebie nawzajem, konieczne może być usunięcie szczeniaka z posesji.
Jeśli to możliwe, przed wprowadzeniem do domu zapoznaj oba psy na neutralnym terenie. W ciągu pierwszych kilku dni oba psy mogą zacząć walczyć i angażować się w szorstkie zabawy. Postaraj się wtedy przekierować ich zabawę. Pamiętaj, że psy z czasem wyrabiają sobie pozycję alfa. Najlepiej jest unikać sytuacji, które mogą wywołać podniecenie lub sprzeczki, dopóki psy się ze sobą nie oswoją.
Odnalezienie psa z agresją
Odnalezienie psa z agresją do innych psów może być trudne. Większość ludzi wolałaby uratować innego psa i oddać go do innego domu. Jednak odnalezienie agresywnego psa może być stresujące dla nowego właściciela, a nawet może pogorszyć sytuację. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc w udanym odłowieniu psa. Możesz zacząć od upewnienia się, że nowi właściciele rozumieją problem i są gotowi podjąć kroki niezbędne do jak najłatwiejszego przejścia do nowego domu.
Jeśli oddajesz psa z agresją do innych zwierząt, powinieneś wziąć pod uwagę bezpieczeństwo zarówno psa, jak i innych ludzi. Pies, który grozi ugryzieniem innego psa, może bać się ludzi i może ugryźć. Pamiętaj, że żaden pies nie jest z natury agresywny i mógł rozwinąć takie zachowanie z powodu różnych czynników. Niezależnie od tego, czy są to uwarunkowania genetyczne, czy sytuacja, pies agresywny będzie wymagał dodatkowej opieki, czasu i środków.