Co zrobić gdy pies gryzie po rekach

Co zrobić gdy pies gryzie po rekach

Co robić, gdy pies ugryzie Cię w rękę? Ugryzienie psa może spowodować głęboką ranę kłutą lub rozerwaną. Jak najszybciej umyj ręce sterylną wodą, aby usunąć wszelkie luźne resztki. Załóż sterylny opatrunek i podnieś ugryzione miejsce. Jeśli ugryzienie psa jest poważne, zadzwoń pod numer 911 lub udaj się na pogotowie. Jeśli pies ugryzie Cię w rękę i dojdzie do zakażenia, zadzwoń po pogotowie lub zabierz psa do lekarza weterynarii.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z

Zabieg przerywania pysków u psów

W przypadku psów agresywnych lub pyskatych dobrym sposobem na ich uspokojenie jest zabieg przerywania pysków. Procedura ta uczy psy powstrzymywania się od pysków poprzez wydawanie wysokich dźwięków, chowanie rąk za ciało i odwracanie wzroku. Powtórz tę czynność trzy razy w ciągu piętnastu minut. Kiedy pies się uspokoi, może wrócić do zabawy. Oto kilka sztuczek, które mogą pomóc Twojemu pupilowi przestać gryźć Twoje ręce:

Zacznij od zastosowania środka odstraszającego o gorzkim smaku. Rozpyl go na tę część pyska psa, którą lubi gryźć. Kiedy przestaniesz, pies się zatrzyma i puści. Pamiętaj, aby pochwalić go, gdy tylko przestanie. Aby uzyskać pozytywne rezultaty, należy stosować przerwę na gryzienie przez kilka tygodni. Jeżeli pies konsekwentnie gryzie Twoją rękę, ta procedura może okazać się nieskuteczna.

Leczenie ran po ugryzieniu przez psa

Ranę po ugryzieniu przez psa na ręce należy natychmiast starannie opatrzyć. Jeśli rana jest płytka i niepęknięta, może nie wymagać założenia szwów. Jednak nieleczona może spowodować poważne blizny i zakażenie. Około 50% ran po ugryzieniu przez psa wprowadza bakterie. Należą do nich gronkowce, paciorkowce, pasteurella i capnocytophaga. Co więcej, nieszczepione i zdziczałe psy są potencjalnym źródłem wścieklizny. Dlatego, choć można próbować leczyć ranę w domu, jeśli jest ona poważniejsza lub zakażona, należy udać się do lekarza.

Wizyta u lekarza weterynarii jest niezbędna po ugryzieniu przez zwierzę. Lekarz oceni ranę i określi, czy konieczne jest założenie szwów lub przeprowadzenie operacji. Sprawdzi również, czy nie doszło do uszkodzenia nerwów i przepisze antybiotyki. Jeśli dojdzie do zakażenia, lekarz przepisze antybiotyki do przyjmowania w domu lub przez żyłę. Jeśli rana jest głęboka, ugryzienie przez zwierzę może wymagać operacji w celu naprawienia szkód. Jeśli rana jest poważna, chirurg weterynaryjny może przeprowadzić zabieg chirurgiczny w celu naprawy uszkodzonych tkanek.

Przeczytaj:  Choroba addisona u psa - leczenie

Zapobieganie gryzieniu rąk przez psa

Jest wiele powodów, dla których psy mogą zacząć gryźć ludzkie ręce, a szkolenie ich, aby przestały gryźć Twoją rękę, jest jednym z nich. Jeśli zauważysz, że pies chwyta Cię za rękę, gdy go głaszczesz, to może to być tylko zabawa. Można to łatwo powstrzymać, podając smakołyki i angażując się w bezkontaktowe formy zabawy. W przeciwieństwie do innych form gryzienia, gryzienie ręki powinno być przerywane jak najwcześniej, aby pies nauczył się kontrolować swoją chęć gryzienia.

Przekieruj uwagę szczeniaka z Twojej ręki na odpowiednią zabawkę. Jeśli pies gryzie Twoją rękę, możesz w zamian zaoferować mu inną zabawkę. Możesz też przyuczyć psa do kojarzenia słowa „daj” z uwalnianiem przedmiotów. Unikaj prób wyjmowania przedmiotów z pyska szczeniaka, ponieważ to tylko wzmocni zachowania obronne i sprawi, że pies będzie się bał. Zamiast tego zaoferuj mu zabawkę do żucia i pochwal go, gdy Cię zignoruje.

Nauczanie psa powstrzymywania się od gryzienia

Powszechnym błędem popełnianym przez wielu właścicieli psów jest nieuczenie psa powstrzymywania się od gryzienia. Dopóki pies nie doświadczy prawdziwego ugryzienia, będzie miał jeden mechanizm obronny – gryzienie. Jednak każdy pies może ugryźć, jeśli czuje się zagrożony, przestraszony lub odczuwa ból. Chociaż gryzienie nie czyni psa „złym”, bardzo ważne jest nauczenie psa gryzienia na komendę, aby uniknąć kłopotów. Umiejętność ta przeniesie się na inne sytuacje.

Gdy pies jest uczony hamowania gryzienia, musi być pod pełną kontrolą bodźców, co oznacza, że gryzienie następuje tylko na żądanie. Szczeniak nie powinien ciągle pyskować do ludzi ani bawić się w kółko. Zamiast tego staraj się pracować nad tym, kiedy szczeniak jest spokojny i chętny do zabawy. Na przykład, kiedy szczeniak ugryzie ludzką rękę, właściciel powinien „alfa rollować” psa, aby uświadomić mu, że to zachowanie wykracza poza granice dopuszczalnej zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Co zrobić gdy kot chce wychodzić na dwór

Co zrobić gdy kot chce wychodzić na dwór

Next Post
Co zrobic gdy pies ugryzie dziecko

Co zrobić gdy pies ugryzie dziecko

Related Posts