Choroba addisona u psa – leczenie

Choroba addisona u psa - leczenie

W tym artykule omówiono symptomatologię, przyczyny i leczenie choroby Addisona u psa. Jeśli zauważysz u swojego psa którykolwiek z tych objawów, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii w celu postawienia właściwej diagnozy. Obejmuje ona kompletny wywiad, badanie fizykalne i pełne badanie krwi. W celu zbadania poziomu kortyzolu u psa może być wykonane badanie krwi ze stymulacją ACTH. Wyniki badania krwi ze stymulacją ACTH mogą określić, czy pies cierpi na chorobę Addisona. Twój lekarz weterynarii może zalecić leczenie wstrząsowe jako pierwsze leczenie dla Twojego psa, jeśli dobrze na nie zareaguje.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z hodowla-zwierzakowo.pl

Test stymulacji hormonu adrenokortykotropowego (ACTH)

Test stymulacji hormonu adrenokortykotropowego (ACT) może być użyty do zdiagnozowania choroby Addisona u psów. Znanych jest kilka czynników, które mogą powodować zbyt niski poziom hormonu adrenokortykotropowego (HGH) u psa. Na przykład, liczba białych krwinek u psa może ulec zmianie po narażeniu go na działanie toksycznych substancji chemicznych lub na infekcję bakteryjną. Ponadto, układ odpornościowy psa może być osłabiony z powodu immunosupresji i długotrwałego stosowania leków sterydowych.

Niespecyficzne leczenie

Leczenie choroby Addisona u psów zależy od przyczyny leżącej u jej podłoża. Istnieje wiele objawów związanych z tą chorobą, ale objawy te są często niespecyficzne i nie zawsze uzasadniają wizytę u lekarza weterynarii. Obejmują one zwiększone pragnienie, utratę apetytu, osłabienie i drżenie. Niekiedy mogą wystąpić wszystkie te objawy. Jednak w większości przypadków leczenie niespecyficzne będzie skuteczne.

Objawy

Dokładne badanie kliniczne i wywiad z pacjentem pomagają lekarzom postawić ostateczną diagnozę choroby Addisona. Podczas badania, lekarze mogą zmierzyć poziom kortyzolu, sodu i potasu we krwi. Mogą również zlecić wykonanie zdjęć rentgenowskich w celu sprawdzenia, czy w nadnerczach nie odkłada się wapń. Podczas tych badań lekarze ustalą, czy choroba jest spowodowana reakcją autoimmunologiczną na hormon nadnerczy zwany ACTH.

Przeczytaj:  Co zrobic gdy pies ma rozwolnienie

Przyczyny

Psy są podatne na chorobę Addisona, ponieważ ich nadnercza są niedoczynne. W normalnych warunkach gruczoły te produkują dodatkową ilość kortyzolu w czasie stresu. Jeśli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tego hormonu, nie może on prawidłowo funkcjonować, a nawet może powodować poważne choroby. Psy z chorobą Addisona są zazwyczaj w młodym lub średnim wieku. Na szczęście, nie jest ona tak powszechna jak choroba Cushinga, która powoduje nadprodukcję hormonu kortyzolu.

Objawy nietypowej choroby Addisona u psów

Typowa choroba Addisona u psów przebiega z subtelnymi objawami klinicznymi i zazwyczaj nie przechodzi w stan kryzysowy. Objawy te są zależne od glikokortykoidów. Typowa choroba Addisona charakteryzuje się podwyższonym poziomem Na, K lub obu tych składników i łatwo ją pomylić z inną chorobą. Leczenie opiera się na agresywnej dożylnej terapii płynami i wstrzyknięciach steroidów. Mogą być konieczne inne metody leczenia, takie jak wyrównanie poziomu cukru we krwi i korekta nieprawidłowego rytmu serca.

*** Przetłumaczono za pomocą www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa) ***

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post
Anaplazmoza u psa - leczenie

Anaplazmoza u psa – leczenie

Related Posts